Nie tak dawno tablety były królami rynku urządzeń komputerowych. Jednak moda na nie dość szybko przeminęła. Producenci próbując ratować zainteresowanie tymi urządzeniami stworzyli urządzenia 2w1.

Moda na zakup tableta była nakręcona głównie przez ich producentów. Zachęcali oni konsumentów w reklamach dużymi możliwościami sprzętu, właściwie takimi samymi jak laptopy. Nie było to prawdą. Tablety posiadają mnóstwo ograniczeń. Nie mają takiej mocy obliczeniowej jak laptopy, nie mają możliwości podłączenia dużej ilości peryferiów na raz, a jakość wyświetlanego obrazu może budzić zastrzeżenia. Ograniczenia takie sprawiły, że konsumenci odwrócili się od tabletów. Ich sprzedaż z roku na rok drastycznie spadła. Obecnie sprzedaż tabletów w niczym nie przypomina tej jaka była kilka lat temu. Jednak producenci starają się nie rezygnować z tej kategorii urządzeń.

Antidotum producentów na spadek zainteresowania tabletami miały być urządzenia 2w1. Są to hybrydy laptopów i tabletów. Mają dużo większe możliwości. Cechą charakterystyczną tych urządzeń, jest posiadanie fizycznej klawiatury i dotykowego ekranu. Sposób zamontowania klawiatury jest różny. Jedni producenci preferują osobną, dołączaną klawiaturę. Łączy się ona z tabletem przez odpowiednie złącze. Innym pomysłem jest stała klawiatura z możliwością obrotu jej o 360 stopni. Taka konfiguracja sprawia, że tablet ma funkcjonalność laptopa. Oczywiście dalej posiada pewne ograniczania, ale już znacznie mniejsze jak zwykły tablet.

Urządzenia 2w1 są wydajniejsze od tabletów. Posiadają lepsze podzespoły bazowe, choć nadal trzeba mieć na uwadze, że przez swoje kompaktowe rozmiary mają znacząco ograniczone możliwości w stosunku do laptopów. Minusem urządzeń 2w1 są ich rozmiary, szczególne tych z fizyczną klawiaturą. Waga tych urządzeń zbliża się niebezpiecznie do wagi laptopów.

Urządzenia 2w1 to specyficzna kategoria sprzętu. Ma łączyć najlepsze cechy laptopów i tabletów. Jednak przez to nie jest aż tak uniwersalnym urządzeniem jakim może być.