Nokia N86 8MP to jeden z najbardziej wyczekiwanych telefonów fińskiego producenta, który pojawił się na rynkach całego świata. Urządzenie jako pierwszy telefon Nokii został wyposażony w aparat 8 megapikseli. Kamera to nie jedyna zaleta tego fotograficznego urządzenia. Plusy Nokii N86 8MP to obsługa sieci bezprzewodowych, odbiornik GPS z aplikacją Nokia Maps oraz 8 GB pamięci telefonu.

W zestawie…

… producent umieścił dość bogaty zestaw akcesorii. W eleganckim pudełku umieszczono ładowarkę, kabel USB, zestaw słuchawkowy, płytę z oprogramowaniem oraz kartę microSD. Jednak brakuje w nim futerału oraz ściereczki do czyszczenia wyświetlacza.  

Pierwsze wrażenia…
… były jak najbardziej pozytywne. Nokia N86 8MP prezentuje się bardzo dobrze, a materiały, z której wykonana została obudowa, są dobrej jakości. Urządzenie posiada następujące wymiary 103,4×51,4×16,5 mm, a waga wynosi – 149g. Dla jednych mogą to być parametry zdecydowanie za duże, a dla drugich w sam raz. Osobiście należy do tej drugiej grupy, ponieważ lubie telefony, które „czuć” w ręce i sprawiają wrażenie solidnych. Nokia N86 8MP, mimo swoich gabarytów, pewnie leży w dłoni i nie ma się wrażenia, że rozpadnie nam się po jednym upadnięciu.

Nokia N86 8MP jest przedstawicielem telefonów typu slider, czyli jest oparty na mechanizmie rozsuwania, który działa w dwie strony. W lewą (w górę) pokazuje nam się klawiatura alfanumeryczna i możemy normalnie użytkować telefon, a w prawo (w dół)  – klawisze funkcje do radia oraz aparatu. Całość działa sprawnie i bez większych problemów.

Na przednim panelu umieszczono klawisze funkcyjne, m.in. czerwona/zielona słuchawka, przycisk „c” oraz manipulator. Nad wyświetlaczem zainstalowano czujnik światła, włącznik telefonu, kamerę pomocniczą, wejście na słuchawki oraz microUSB. Po prawej stronie – dwa głośniki stereo, klawisze głośności oraz jeden dedykowany do aparatu. Z kolei po lewej – przełącznik blokady klawiatury.

Klawiatura…
… w tym telefonie była bardzo wygodna. Jest ona podzielona na dwie części – przednia cześć umieszczona zaraz pod wyświetlaczem służy do poruszania się w menu telefonu. Przyciski chociaż są małe, to są praktyczne. Druga część to klawiatura alfanumeryczna. Klawisze nie grzeszą wielkością, ale posiadają odpowiednią konstrukcje i żaden użytkownik nie powinien mieć problemu z jej operowaniem.

Natomiast klawisze funkcyjne, które znajdują się po rozsunięciu telefonu drugą stronę służą do nawigowania po odtwarzaczu muzyki oraz aparacie. Znacznie ułatwiają i przyspieszają prace.

Aparat…
… zainstalowany w telefonie Nokia N86 8MP to najważniejsza cecha tego urządzenia. Nokia zdecydowała się umieścić w N86 to aparat o rozdzielczości 8 megapikseli z obiektywem firmy Carl Zeiss. Okienko aparatu umieszczone jest z tyłu obudowy i jest chronione zasuwką, tak aby nie porysować obiektywu. Obok zainstalowano również podwójną lampę LED, która dość dobrze radziła sobie w ciemnych pomieszczeniach.

Zdjęcia wykonane za pomocą tego telefonu są naprawdę świetniej jakości. Nie ważne czy jest ono robione przy dziennym oświetleniu, czy też nocy i wtedy wspomagany podwójną lampą LED. Nokia N86 8MP może śmiało zastąpić aparat cyfrowy na imprezach, spotkaniach itp.

W ustawieniach możemy zdefiniować wiele funkcji, np. włączyć tryb wideo, który umożliwia nagrywanie plików wideo o bardzo dobrej jakości. Zarówno pod względem jakości wyświetlanego obrazu, jak i wydobywanego dźwięku.

W dalszych opcjach aparatu możemy załączyć tryb panoramiczny, tryb sceny, wyłączyć/włączyć lampę błyskową, samowyzwalacz oraz tryb sekwencji. Dzięki tej ostatniej opcji możemy ustawić, aby telefon wykonał nam zdjęcie seryjnie. 

 Wiadomości
Nokia N86 8MP obsługuje wiadomości tekstowe, multimedialne oraz e-mail. W przypadku SMS-ów pomocny jest słownik T9, który działa sprawnie i szybko. Wielkość jednej wiadomości MMS to około 300 KB. Do jednego projektu możemy dodać po kilka zdjęć, ale całość nie może przekraczać 300 KB.

Dla osób, które muszą lub chcą mieć stały dostęp do swojej skrzynki pocztowej mam dobrą wiadomość. Nokia N86 8MP została wyposażona w usługę Nokia Messaging, która umożliwia skonfigurowanie kilku skrzynek pocztowych w bardzo krótkim czasie. W tej chwili opłaty jakie musimy ponosić to transmisja danych.

 Wyświetlacz
Nokia N86 8MP wyposażona jest w ekran o rozdzielczości 320×240 pikseli i przekątnej 2,6 cale. Wyświetlacz wykonany w technologii OLED potrafi rozróżnić 16 mln kolorów. Jakość zdjęć oraz obrazków wyświetlanych w tym urządzeniu są bardzo dobrej jakości.

Akcelerometr zainstalowany w Nokia N86 8MP spisuje się dość dobrze, ale czasami niepotrzebnie zmienił położenie wyświetlacza, albo nie chciał się obrócić. W niektórych przypadkach było to frustrujące – musiałem się ostro napocić, aby ułożył się prawidłowo dla mnie.

Nokia N86 8MP pracuje pod kontrolą systemu Symbian 9,3, S60 3rd editio więc interfejs jest podobny i nie różni się niczym od pozostałych nowości fińskiego producenta, np. Nokii E75.

Nawigacja GPS
Telefon posiada wbudowany nadajnik GPS wraz z aplikacją Nokia Maps, która pobiera najaktualniejsze mapy z Internetu. Jednak by z niej skorzystać trzeba mieć również wykupioną licencję. Nadajnik GPS zainstalowany w tym modelu dość szybko łapał zasięg satelitarny, ale bywało tak, że trzeba było poczekać nawet około 2 minut, aby się pojawił. Umieszczono również wskaźnik sygnału GPS w prawym dolnym rogu.

 W terenie nawigacja GPS spisywała się dobrze i wskazywała prawidłowe adresy. Osobiście testowana była w Poznaniu i nie miała problemów z najnowszymi drogami w tym mieście. W ustawieniach możemy wyświetlić bieżącą lokalizację, ostatnie wyszukiwane adresy, wyszukać np. restauracje, kina, parkingi, stacje benzynowe itp.

Multimedia
Telefon oferuje również dobrej jakości odtwarzacz muzyczny. Nokia N86 8MP współpracuje z najpopularniejszymi formatami muzycznymi, np. MP3, WAV, MIDI itp. Z dwóch głośników stereo wydobywa się dźwięk przyzwoitej jakości. Przy największej skali głośności, w większości przypadków, nie słychać charakterystycznego charczenia. Muzyka brzmiała jeszcze lepiej kiedy podłączyliśmy zestaw słuchawkowy. Oryginalne urządzenia spisują się dobrze, ale gdy skorzystamy z profesjonalnego sprzętu, jakość plików jest zdecydowanie lepsza.

 Nokia N86 8MP odtwarza również pliki wideo. Można je odtwarzacza za pomocą aplikacji QuickTime, która działa sprawnie i bez większych komplikacji. Podczas kilkunastodniowego testu, tylko raz film nie chciał się załadować, a przyczyna nie była znana. Być może chodziło o kodeki.

Producent umieścił również radio FM z funkcją RDS. Rozgłośnie można wyszukiwać ręcznie bądź automatycznie i zapisywać w pamięci. Dostępnych jest 20 pozycji do wypełnienia. Można również skorzystać z internetowych stacji radiowych.

 Ciekawą funkcją jest aplikacja N-GAGE, która umożliwia dostęp do kilkudziesięciu gier dostępnych w ramach usługi N-GAGE. Bez żadnych opłat można ściągać gry w wersji trawl. Za pełne wersję trzeba zapłacić kilka dolarów, w zależności od aplikacji. Pobieranie zarówno wersji trawl, jak i płatnych nie stanowi żadnego problemu. Aplikacja i usługa działają wzorcowo.

Nokia zainstalowała w tym urządzenie pamięć o pojemności 8GB, która powinna zadowolić nie jednego fana muzyki, zdjęć itp. Jednak, gdyby to było mało, to można jeszcze zainstalować kartę microSD do 16 GB.

 Łączność
Telefon umożliwia połączenie się z Internetem za pomocą technologii 3G, bądź WiFi. Obie działają sprawnie i bez większych problemów. W przypadku 3G należy tylko być w zasięgu tej technologii, a telefon sam nam ją wykryje i skorzysta z niej. Aplikacja do obsługi WiFi pozwala nam zapisać sieć i wtedy gdy tylko jesteśmy w jej obrębie, telefon łączy się z nią. Wtedy przeglądanie stron jest przyjemne, a co najważniejsze – szybkie.

 Istnieje możliwość transmisji danych za pomocą Bluetooth. Jednak najszybszym sposobem na skopiowanie danych z komputera na telefon lub na odwrót jest kabel USB. Oprogramowanie Nokia Ovi Suite samo wykrywa telefon i łączy się z nim. Narzędzie jest dobre i nie sprawi nikomu żadnego problemu, ponieważ jest intuicyjne.

 Bateria
Nokia N86 8MP została wyposażona w litowo-jonowy akumulator o pojemności 1200 mAh. Według producenta, telefon powinien wytrzymać w trybie czuwania 315 godzin. W praktyce, urządzenie musiałem ładować co dwie doby. W tym czasie wykonałem około godziny rozmów, wysłałem kilkadziesiąt SMS-ów, zrobiłem kilka zdjęć, odebrałem maile oraz posłuchałem muzyki.

 Podsumowując, Nokia N86 8MP to multimedialny telefon z znakomitym aparatem fotograficznym o rozdzielczości 8 megapikseli i dużą ilością pamięci – 8GB. Inne zalety tego urządzenia to niebanalny wygląd, dobrej jakości dźwięk, Nokia Messaging. Nie do końca można być zadowolonym z akcelerometra, który nie zawsze spisywał się, tak jakbyśmy sobie tego życzyli oraz bateria. Telefon jest warty polecenia, ale jego cena nie jest mała, ponieważ na aukcjach internetowych waha się w granicach 1500 zł i więcej.