W ręce naszej redakcji trafił tablet Samsung Galaxy Tab P1000 3G+WIFI 16GB. Jak wiadomo nie jest to najnowszy tablet na rynku, ale ze względu na bardzo przystępną aktualną cenę warto się nim zainteresować. No właśnie. Warto?

Zapraszam do zapoznania się z naszą recenzją, w której omówimy budowę, interfejs i wydajność tabletu Galaxy. W rozwinięciu wpisu znajdziecie również obszerną galerię prezentującą sprzęt w akcji oraz przykładowe zdjęcia wykonane Samsungiem P1000.

Budowa

Mając do czynienia z tabletem, warto zwrócić uwagę na wymiary urządzenia. Każdy z nas ma inne wymagania i oczekiwania, ale warto przemyśleć na jak duży tablet jesteśmy gotowi. Jaka przekątna ekranu zapewni nam wygodną pracę, a nie będzie przy tym udręką w transporcie i obsłudze tabletu.

Samsung Galaxy Tab P1000 ma 188,8 mm wysokości, 120,3 mm szerokości i  11,4 mm grubości. Przekątna ekranu wynosi 7 cali. Co daje nam stosunkowo kompaktowe urządzenie, które wygodnie trzymamy w rękach, niezależnie od trybu pracy. Zarówno w pionie jak i w poziomie, można komfortowo przeglądać strony internetowe, obsługiwać aplikacje biurowe, czy gry. Jedynym zastrzeżeniem, jakie można mieć, jest miejsce umiejscowienia głośników multimedialnych, które znajdują się na dolnej krawędzi obudowy. Problem pojawia się np. wtedy, gdy oglądamy filmy i trzymamy tablet po bokach, to często zatykamy dłonią otwory od głośników. Nawiązując jeszcze do kwestii gabarytów Galaxy Taba, warto nadmienić, że jego gabaryty pozwalają na noszenie go w wewnętrznej kieszeni marynarki, która jest praktycznie zawsze takich samych wymiarów.

Całą obudowa jest wykonana ze szkła (przednia część) i plastiku (boki i tył). Jednak jakość tworzywa sztucznego wykorzystanego do stworzenia elementów obudowy pozostawia wiele do życzenia. Elementy te są dosyć podatne na zarysowania i otarcia, a na białych pleckach takie ślady są niestety bardzo widoczne.

Specyfikacja Samsung P1000.

Tablet Galaxy to prawdziwy demon szybkości, w porównaniu ze smartfonami HTC Desire, Sony Ericsson Xperia X10 nie mają z nim szans. Strony internetowe są wczytywane bardzo szybko, obsługa multidotyku – uszczypnięć – działa bardzo sprawnie i płynnie. Samsung P1000 nie zwalnia nawet, jak zaczniemy instalować kilkanaście aplikacji z Android Marketu jednocześnie. Jest to prawdziwy demon szybkości.

Te osiągi zawdzięczamy między innymi procesorowi aplikacyjnemu Cortex A8 1.0GHz z PowerVR SGX540 i pamięci RAM 512MB. Tablet jest dostępny w kilku wersjach. Z pamięcią wewnętrzną 16GB lub 32GB, oraz w wersji WIFI i WIFI+3G. Ekran jaki zastosowani w Galaxy Tab to 7-calowy TFT-LCD o rozdzielczości WSVGA 1024 x 600 pikseli. Wyświetlacz ten jest bardzo czytelny i zapewnia doskonałą obsługę w każdych warunkach, nawet w słoneczny dzień.

Interfejs.

Tablet działa pod kontrolą systemu Google Android 2.2 Froyo, ale jest już zapowiedziana aktualizacja oprogramowania do wersji 3.0 Honeycomb, na którą warto czekać. Nie ukrywam, że własnie aktualna wersja systemu operacyjnego jest Achillesową piętą Galaxy Taba. Widgety nie są przygotowane do tak dużej rozdzielczości ekranu. Nie wyglądają one zbyt pięknie. Problem narasta, gry ustawimy tablet w trybie poziomym, wtedy już każdy zauważy, że Android Froyo nie był przygotowany na taką ewentualność.

Tutaj nie ma naprawdę nad czym się rozpisywać, czekamy na aktualizację do Honeycomb i kropka.

Multimedia.

I tutaj Samsung pokazał klasę. Bardzo dobry odtwarzacz muzyczny, po podpięciu tabletu do telewizora czy zestawu audio, możemy delektować się naprawdę dobrej jakości dźwiękiem. Urządzenie sprawdza się jako mobilne, multimedialne centrum rozrywki, łatwo przeniesiemy pobrany z sieci film, czy prezentację na ekran telewizora lub rzutnika. Więc P1000 sprawdzi się również w pracy.

Wbudowany aparat robi przystępnej jakości zdjęcia, szczerze myślałem, że będzie gorzej. Mając włączony podgląd aparatu, klikamy na obiekcie na którym chcemy ustawić ostrość, potem tylko jeszcze jeden klik i zdjęcie gotowe. Tutaj warto powiedzieć, że robienie zdjęć takim tabletem, do najwygodniejszych nie należy, coś jakby fotografowanie kawałkiem deski… dziwne uczucie. Kamera do wideo-rozmów, spisuje się również dobrze. Jakość wideo-połączeń jest zadowalająca.

Przeglądarka internetowa działa szybko i sprawnie. Z łatwością otwiera wszystkie strony internetowe, jak na tablet przystało. Na 7-calowym ekranie przeglądanie witryn jest bardzo wygodne, a obsługa wielodotyku dodatkowo polepsza sprawę.

Jeżeli jednak chodzi o gry i aplikacje, które pobieramy a Android Marketu, to często są one nieprzystosowane do takiej rozdzielczości ekranu i bywa tak, że nie działają w trybie full screen, lub są rozciągnięte, ale ich jakość jest niezadowalająca.

Podsumowanie.

Samsung Galaxy Tab P1000 jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą zawsze taszczyć ze sobą netbooka i czekać, aż się uruchomi, żeby np. sprawdzić pocztę. Tablet ten sprawdzi się zarówno u osób ceniących wysoki standard pracy, szybki dostęp do internetu i aplikacji biurowych, jak i dla osób ceniących błyskawiczny dostęp do rozrywki, multimediów oraz gier. Jak tylko Samsung wypuści aktualizację systemu do wersji 3.0, staniemy się posiadaczami rewelacyjnego sprzętu.

Zalety:

– Szybie i sprawne działanie
– Możliwość wyboru wersji WIFI, 3G+WIFI, 16 lub 32GB
– Atrakcyjna cena
– Zapowiedziana aktualizacja Androida do wersji 3.0

Wady:

– Tylna obudowa nietrwałą i podatna na zarysowania
– Aktualnie jeszcze system Android 2.2 Froyo
– Głośniki od multimediów umieszczone na dole obudowy