Kupiłeś smartfona? Bardzo dobry wybór, ale jeśli przed jego zakupem nie pomyślałeś o odpowiedniej ofercie to pierwsze, co powinieneś zrobić rozpoczynając zabawę ze swoim nowym telefonem to wyłączyć transmisję danych. Dlaczego warto to zrobić? Dla świętego spokoju oraz dla bezpieczeństwa Twojego portfela. Jeśli już to zrobisz to możesz zacząć poznawać swój telefon i zastanawiać się czy rzeczywiście internet w telefonie to rzecz zbyteczna.

Osobiście jestem zdania, że jeśli chcesz mieć telefon tylko do dzwonienia i SMS-owania to nie warto przepłacać i lepiej wybrać zwykły klasyczny telefon, chociaż wiem, że jest to coraz trudniejsze, bo nie jest łatwo znaleźć następcę Nokii 3310 🙂

Większość sprzedawanych telefonów to obecnie smartfony. Każde takie urządzenie (bez względu na to czy jest telefon z systemem Android, Windows Phone, iOS, Symbianem czy Badą) będzie miał on jedną „przypadłość” – będzie automatycznie łączył się z internetem. Jedni będą to nazywać wadą a inni zaletą. Zawsze o tym pamiętaj, jeśli przesiadasz się ze zwykłego telefonu na smartfona – oszczędzisz sobie przykrych niespodzianek.
W przypadku ofert na kartę takie połączenia z internetem spowodują, że nagle znikną środki z konta (jak nie było ich dużo to masz szczęście). Jeśli masz ofertę na abonament to scenariusz może być jeszcze gorszy i może się nagle okazać, że zamiast miesięcznego abonamentu 30 zł otrzymasz do opłacenia fakturę na kwotę kilku tysięcy złotych (tak to jest możliwe!).

Poniżej kilka porad jak uniknąć tego typu niespodzianek
Przed zakupem telefonu:

Zastanów się nad wyborem kilka razy

Nie warto się śpieszyć. Miej świadomość, że większość nowoczesnych telefonów (a wszystkie smartfony) będę same łączyć się z internetem. Jednocześnie nie bój się tego. W każdym w telefonie z systemem Android, Windows Phone, iOS czy Badą możesz wyłączyć transmisję danych jednym kliknięciem.

smartfon jest stworzony do internetu

Jeśli przedłużasz umowę lub kupujesz nową ofertę abonamentową to warto pomyśleć o planie taryfowym, który oferuje bezpieczne korzystanie z internetu. W przypadku ofert abonamentowych jest łatwiej, bo praktycznie większość (jeśli nie wszyscy operatorzy) oferują plany taryfowe lub pakiety internetowe z tzw. lejkiem, dzięki któremu po wykorzystaniu pakietu internetowego nie ponosimy dodatkowych kosztów a jedynie ograniczana jest prędkość. W przypadku ofert na kartę już tak dobrze nie jest. Nie wszystkie sieci oferują tego typu pakiety. Zazwyczaj jest tak, że po wykorzystaniu pakietu płacimy zgodnie z cennikiem danego planu taryfowego. Jedno jest pewne:

jeśli korzystać z internetu to tylko i wyłącznie mając plan taryfowy przeznaczony do internetu lub wykupiony dodatkowy pakiet internetowy

Standardowy koszt korzystania z internetu jest bardzo wysoki i nie warto nawet próbować. – internet w smartfonie oferuje wręcz nieograniczone możliwości – poczta, komunikacja, nawigacja, serwisy społecznościowe (np. Facebook, Twitter), płatności mobilne (bank, bilety MPK, opłaty za parking) to tylko kilka przykładów tego, do czego możemy wykorzystać telefon mając dostęp do internetu. Warto wykorzystywać możliwości naszego telefonu tym bardziej, że pakiety internetowe są coraz tańsze a plany taryfowego dedykowane dla osób korzystających z internetu są coraz bardziej powszechne i w przystępnych cenach.

Po zakupie telefonu:

Jeśli masz pakiet internetowy lub ofertę dedykowaną do internetu upewnij się, że oferta weszła już w życie. Jeśli tak to włączaj telefon i korzystaj do woli. Jeśli jednak nowa oferta wejdzie w życie za jakiś czas lub mimo wszystko nie zdecydowałeś się na pakiet internetowy lub plan taryfowy dedykowany do internetu pierwsze, co zrób to wyłącz internet w telefonie, bo tylko w ten sposób zabezpieczysz się przed dodatkowymi kosztami. Jak już wyłączysz transmisję danych po sieci to możesz włączyć wi-fi i łączyć się z internetem w ten właśnie sposób bez obawy o dodatkowe koszty.

Mam smartfona i nie mogę wysyłać MMS-ów – na 5 letniej Nokii 3510i mogłem!!!

Tak niestety będzie, jeśli wyłączyłeś internet w swoim telefonie. Tutaj rozwiązanie jest tylko jedno – włącz transmisję danych, ale jak to zrobisz to pamiętaj, że telefon będzie się łączył z internetem w tle nawet bez Twojej wiedzy. Jeśli nie masz pakietu będą to dodatkowe koszty – bez pakietu internetowego nie warto. Nie masz pakietu a chcesz wysyłać i odbierać sweet focie MMS-em – możesz ale pamiętaj, że będzie drogo – mimo wszystko nie warto 🙂

Mam smartfona i płacę za Facebooka – w starym Sony Ericssonie mam go darmo.

Dlaczego? Bo wybrałeś modnego smartfona a nie swojego starego Sony Ericssona. Wiele operatorów w niektórych planach taryfowym oferuje darmowe serwisy społecznościowe (np. darmowy m.facebook.com w pakiecie Orange World). Ty wchodzisz na adres m.facebook.com i stwierdzasz, że coś jest nie tak, bo płacisz, mimo że powinno być za darmo. Kto zawinił? Nikt. Facebook jest rzeczywiście darmowy, ale korzystasz z niego na smartfonie, który przy włączonej transmisji między czasie łączy się z internetem np. w celu sprawdzania aktualizacji, pobierania pogody itp. i to właśnie za to płacisz a nie za Facebooka. Rozwiązanie? Nie korzystasz z Facebooka, korzystasz tylko przez Wi-Fi, kupujesz pakiet internetowy, dzięki czemu korzystasz tanio z internetu (nie tylko z Facebooka). Możesz korzystać jak do tej pory i płacić – jeśli stać Cię płacić 100 zł tylko za to żeby zobaczyć kolejną fotkę z dziubkiem swojej koleżanki na Facebooku (chyba, że będzie to kolega to wtedy tym bardziej nie warto).

Bez względu czy zdecydujesz się wykorzystać w pełni potencjał swojego telefonu czy też powiesz internetowi „nie” to smartfon ma jedną bardzo ważną cechę. Łatwo i szybko możesz zdecydować i włączyć lub wyłączyć dostęp do internetu. Opcja ta w większości telefonów jest dosyć łatwa do znalezienia. Poniżej przykłady gdzie jej szukać dla poszczególnych systemów i marek aparatów. Pomijam tutaj telefony z Symbianem, ale system ten umiera już śmiercią naturalną i chyba już niedługo będzie tylko wspomnieniem.
Android 4.X

Samsung Note: Aplikacje –> Ustawienia –> Więcej… –> Sieci telefonu komórkowej –> Transmisja danych po sieci <– odznacz tą opcję, aby wyłączyć transmisję danych w telefonie HTC: One X/One S/One V/Desire C/Desire X/: Aplikacje -> Ustawienia -> Bezprzewodowe połączenie danych <- odznacz tą opcję, aby wyłączyć transmisję danych w telefonie Huawei Ascend P1: Aplikacje -> Ustawienia -> Użycie danych -> Dane mobilne <- odznacz tą opcję, aby wyłączyć transmisję danych w telefonie LG L9 (P760)/L7 P700/L5 E610/: Aplikacje -> Ustawienia -> Użycie danych -> Komórkowa transmisja danych <- odznacz tą opcję, aby wyłączyć transmisję danych w telefonie Android 2.x HTC Wildfire S/Wildfire/Cha Cha/Desire HD/Desire/Desire Z/: Menu -> ustawienia -> Sieci zwykłe i bezprzewodowe -> Sieć komórka <- odznacz tą opcję, aby wyłączyć transmisję danych w telefonie Samsung Galaxy S/Galaxy mini: Ustawienia -> Komunikacja -> Sieci telefonii komórkowej -> Użyj danych pakietowych <- odznacz tą opcję, aby wyłączyć transmisję danych w telefonie Windows Phone 7.5/7.8/8 Wszystkie modele: Ustawienia -> sieć komórkowa ->Transmisja danych <- wyłącz tą opcję iOS /iPhone 4/ iPhone 4S/ iPhone 5/: Ustawienia -> Ogólne -> Sieć komórkowa -> Dane sieci komórkowej <- wyłącz tą opcję Blackberry: Kliknij na obszar połączeń w górnej części ekranu lub ikonę Zarządzanie połączeniami -> wybierz „Sieci i połączenia” – > Sieć telefonii komórkowej -> Usługi danych (wyłącz/włącz/