Karta SIM towarzyszy nam codziennie i jest niezbędna w każdym telefonie – pozwala na wykonywanie połączeń i przechowywanie danych, takich jak kontakty i wiadomości. Warto więc wiedzieć o niej więcej – jak działa, jakie są rodzaje i wymiary kart SIM. Przedstawiamy kompendium wiedzy o kartach SIM.

Co to jest karta SIM

Karta SIM (z ang. Subscriber Identity Module) to moduł identyfikacji abonenta, niewielkie urządzenie mobilne, które pozwala rozpoznać użytkownika telefonu i zapewnia mu dostęp do sieci komórkowej i połączenie z innymi użytkownikami. Warto zaznaczyć, że bez katy SIM możemy wykonywać jedynie połączenia alarmowe – na terenie Unii Europejskiej w w sytuacjach zagrażających życiu dzwonimy na numer 112.

Jak działa karta SIM

Każda karta SIM wyposażona jest w mikroprocesor i niewielką pamięć wewnętrzną. Posiada swój własny numer identyfikacyjny SSN (SIM Serial Number) składający się z 19 lub 20 cyfr, zapisany jest na niej także numer IMSI (ang. International Mobile Subscriber Identity) służący do identyfikacji danego abonenta. Na wewnętrznej powierzchni karty SIM znajdują się pozłacane pola – styki, łączące ją z modułem telefonu.

Rodzaje i wymiary kart SIM

Karta SIM pojawiła się w 1991 roku i miała wówczas wymiary 85 x 54 mm czyli była wielkości karty kredytowej. Od tego czasu ulega stałemu zmniejszaniu. Mimo, że ekrany smartfonów są coraz większe, producenci dążą do miniaturyzacji podzespołów, także karty SIM dostosowują się do tego trendu. Obecnie mamy do czynienia z trzema rodzajami, wersjami kart SIM – micro SIM, mini SIM i nano SIM.

Mini SIM

Wymiary karty mini SIM to 25 x 15 mm oraz grubość 0,76 mm. W takiej formie pojawiła się w 1996 roku.

Micro SIM

Karta micro SIM jest mniejszą wersją karty mini SIM. Różni się od niej wymiarami – 15 x 12 mm, ma tą samą grubość – 0,76 mm. Pojawiła się w 2003 roku i po raz pierwszy została użyta w urządzeniach typu iPhone i iPad, z czasem stała się standardem u pozostałych producentów.

Nano SIM

Nano SIM to najnowsza i jednocześnie najmniejsza wersja karty SIM, która pojawiła się w 2012 roku. Jej wymiary to 12,3 x 8,8 mm. Jest cieńsza od swoich poprzedniczek – jej grubość wynosi 0,67 mm. Po raz pierwszy została użyta w iPhone 5, w tym momencie wszystkie najnowsze modele smartfonów produkowane są z gniazdem nano SIM.

Smartfony na kartę nano SIM – kilka propozycji 

  • Samsung Galaxy S10 8/128GB Czarny Black
  • Smartfon Samsung Galaxy S10+ G975F 128GB Czarny Black
  • Samsung Galaxy A9 128GB Niebieski
  • Xiaomi Mi Play 64GB Niebieski Blue
  • Xiaomi Mi 9 64GB Czarny Black

Jak dopasować kartę SIM do telefonu

Miniaturyzacja kart SIM polega właściwie na zmniejszeniu otoczki wokół chipu, on sam zachowuje taką samą wielkość, więc kartę mini SIM możemy łatwo przekształcić w nano czy micro SIM. Można to zrobić przycinając ją, jednak taka operacja wymaga precyzji, dlatego operatorzy oferują wygodniejsze rozwiązanie – karty SIM w plastikowych adapterach, z których można je wyłamać i wykorzystać odpowiedni do naszego telefonu rozmiar z większego na mniejszy ub odwrotnie.

Dual SIM

Coraz częściej producenci oferują modele smartfonów z opcją Dual SIM. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które korzystają z dwóch numerów, np służbowego i prywatnego. Dzięki temu, że smartfon ma dwa wejścia na kartę SIM, nie trzeba nosić ze sobą dwóch telefonów. Opcję Dual SIM znajdziesz najczęściej w smarfonach Xiaomi oraz w smartfonach Samsung.