Israel Aerospace Industries (IAI) to izraelski producent samolotów, dronów, systemów rozpoznawczych, uzbrojenia lotniczego, morskiego oraz lądowego. Firma ta pochwaliła się niedawno swoim najnowszym projektem w postaci wielozadaniowego robota bojowego.

RoBattle to maszyna typu Unmanned Ground Vehicle (UGV). Ten bezzałogowy pojazd lądowy jest wyposażony w Tac4G (wojskowy standard sieci LTE), który ma zapewnić skuteczną komunikację między maszyną i jej operatorem, wtedy gdy jest to wymagane. Alternatywą jest tryb autonomous control, w którym maszyna samodzielnie wykonuje określone zadania, wykorzystując do tego m.in. liczne czujniki, mapowanie w czasie rzeczywistym czy planowanie ścieżek.
Modułowa konstrukcja (robotic kit) pozwala na wyjątkowo wszechstronne zastosowania dla robota: misje zwiadowcze, strzeżenie określonego miejsca, uczestniczenie w konwojach jako dodatkowe wsparcie, czy po prostu bezpośredni atak na pozycje wroga. Możliwość przezbrojenia maszyny dokładnie w takie elementy, jakie są wymagane przed określonym zadaniem to spora zaleta. Przykładowo RoBattle wyposażony w systemy counter-IED, umożliwiające wykrywanie ładunków wybuchowych na odległość, w połączeniu z mechanicznymi ramionami, będzie mógł przejąć funkcję sapera. Z kolei zestaw z ultralekkim karabinem maszynowym typu Remote Weapon Station (RWS), model Pitbull (widoczny na zdjęciu), posiadający sensory do pracy w ciągu dnia, nocy oraz w warunkach ograniczonej widoczności, świetnie sprawdzi się przy eliminowaniu zagrożenia w postaci ludzi.