W segmencie aparatów cyfrowych praktycznie nieustale pojawiają się nowości. Oprócz ekranu dotykowego na rynek trafiają modele np. z dwoma ekranami, a firma Nikon rozpoczęła sprzedaż pierwszego kompaktu z wbudowanym projektorem.

Jest to pierwszy aparat tego typu, dlatego nie ominęły go mniejsze błędy i niedociągnięcia konstrukcyjne. Ale i tak przeważają plusy wbudowanego projektoru, między które należy zaliczyć możliwość oglądania zdjęć w większym gronie (np. wyświetlając je na ścianie) bez konieczności ściskania się wogół aparatu. Jego design jest bardzo ciekawy i wygląda nowocześnie i futurystycznie. Obecność projektoru nie wpłynęła niekorzystnie na zwiększenie welkości aparatu i tak jego całkowite rozmiary to 6.09 x 9.9 x 2.28 cm, a waga to 184.2 g. Model oferuje 12.1 MPx oraz obiektyw z 5x zoomem optycznym, co stanowi całkiem niezłe wartości, które powinny zadowolić większośc użytkowników. Z tyłu odnajdziecie ekran LCD o przekątej 2.7-cala, który nie jest tak dobry, jak oczekiwaliśmy. Obok ekranu znajduje sie panel sterujący składający się z czterech przycisków. Pozostałe elementy znajdziecie w górnej części aparatu.

Ergonomia całego aparatu jest zadowalająca, wszystkie elementy sterujące są dostępne bez najmniejszego problemu. Projektor znajduje się z przodu pod fleshem. Niestety nie jest niczym chroniony, dlatego musicie uważać aby niezabrudzić go odciskami palców oraz innymi zanieczyszczeniami. Największa rozdzielczość zdjęć to 4000 x 3000 pikseli. Możecie oczywiście nagrywać oraz odtwarzać wideo w najwyższej rozdzielczości 640 x 480 pikseli przy szybkości 30 zdjęć na sekundę (fps). Istnieje możliwość wyświetlania zdjęć oraz wideo zarejestrowanych tylko za pomocą tego aparatu. Niestety nie da się ściągnąć zdjęć z innych aparatów i wyświetlać je za pomocą tego urządzenia. Wraz z aparatem otrzymacie także pilota, co pozwoli wam na sterowanie projektora z dość dużej odległości. Szybkość fotografowania jest niezła: pierwszego zdjęcia doczekacie się po czasie 2.19 s, a kolejnych po 0.50 s. Niestety ich jakość nie jest na najlepszym poziomie i pod tym względem byliśmy zawiedzeni Coolpixem S1000pj. Zdjęciom brakuje ostrości i głębi, a kolory są wybladłe. To także odbija się na jakości wyświetlanych materiałów. Na szczeście nie ma żadnego problemu z wyborem miejsca do wyświetlenia – wystarczy wam najzwyklejsza ściana.

Nikon Coolpix S1000pj nie jest doskonały, ale jest to pierwszy aparat tego typu, dlatego można mu odpuścić większość niedostatków. Projektor działa bez zarzutu, to samo dotyczy sterowania i obsługi aparatu. Co prawda jakość zdjęć nie jest najlepsza, ale obecność projektora w tym wypadku przeważa szalę.

Podsumowanie

Aparat umożliwia robienie w prosty sposób dobrych jakościowo zdjęć. Projektor w jaki został wyposażony może nie jest najwyższej jakości jednak pozwala cieszyć się stosunkowo wyraźnym obrazem w ciemnych lub słabo naświetlonych pomieszczeniach.

Zalety:

  • Bardzo dobry fokus
  • wbudowany projektor
  • wygodna obsługa
  • pilot do projektora/aparatu w zestawie

Wady:

  • mało wydajna bateria
  • wysoki poziom szumów matrycy