Ostatnio dodane:
 |  | 

Biznes i Finanse

Przełomowy wyrok w sprawie wyłudzeń podatku VAT

Przełomowy wyrok w sprawie wyłudzeń podatku VAT

Naczelny Sąd Administracyjny wydał przełomowy wyrok w sprawie wyłudzeń (odliczeń) podaktu VAT. Wyrok ten dotyczy śląskiej firmy Bolmet, działającej na rynku metali nieżelaznych i surowców.

Na czym polega przełomowość wyroku?

Urząd Skarbowy zakwestionował odliczenie podatku VAT, dokonane przez wspomnianą firmę i nakazał zapłatę, rzekomo niesłusznie odliczonego VATu. Argumentacja była jedyna słuszna: firma nie dokonała należytej staranności dokonując tranakcji. Sprawa trafiała do NSA, a ten, po raz pierwszy wydał wyrok z korzyścią dla przedsiębiorcy, argumentując (słusznie zresztą), iż urząd skarbowy nie udowodnił firmie, iż dokonując transakcji z kontrahentem nie dochowała należytej staranności. A więc nie może być mowy o karze. Kontrahent był oszustem, firma Bolemt o tym nie wiedziała, nie może zatem ponosić odpowiedzialności za ten stan rzeczy.

Do tej pory w sprawach tego typu zapadały wyroki jednoznacznie skazujące uczciwych przedsiębiorców. Urządu Skarbowego nie interesowało, czy podatnik faktycznie dochował należytej staranności, a NSA, wobec braku w ustawie ścisłego sformułowania co oznacza „należyta staranność”, zawsze stawał po stronie US i nakazywał zwrot odliczonego podatku. Takie zachowanie instytucji Państowych, choć chore, było poniekąd zrozumiałe – łatwiej przecież nałożyć karę na uczciwie działającego przedsiębiorce, gdzie kontrolę można przeprowadzić w łatwy iu wygdny sposób, niż szukać, nie wiadomo gdzie, nieuczciwą „firmę słup”.

Ten wyrok to dostosowanie się do standardów Europejskich, a zdaniem prawników to prawdziwy przełom. Szkoda, iż unormowanie tematu, który dla każdego normalnie myślącego człowieka był jednoznacznie skandaliczny,rzecz absolutnie oczywistą, musimy nazywać „prawdziwym przełomem”.

Dobre jednak i to, jednak czasem na coś UE się przydaje…

przelomowy-wyrok-w-sprawie-wyludzen-podatku-vat

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Zatrudnienie cudzoziemca: Wyzwania i korzyści

    Zatrudnienie cudzoziemca: Wyzwania i korzyści

    Wprowadzenie W obecnych czasach globalizacji i rosnącej mobilności ludzi, zatrudnianie cudzoziemców staje się coraz bardziej powszechne. Cudzoziemcy mogą wnosić nowe umiejętności, doświadczenie i perspektywy, które mogą przyczynić się do wzrostu gospodarczego i różnorodności kulturowej. Jednak zatrudnienie cudzoziemców wiąże się również z pewnymi wyzwaniami i konsekwencjami, zarówno dla pracodawców, jak i dla samych cudzoziemców. W niniejszym

  • Komputery poleasingowe Poznań

    Komputery poleasingowe Poznań

    Wprowadzenie Komputery poleasingowe to coraz popularniejsza opcja dla osób i firm, które szukają ekonomicznego rozwiązania, ale nie chcą rezygnować z wysokiej jakości sprzętu. Poznań jest miastem, w którym można znaleźć wiele interesujących ofert dotyczących komputerów poleasingowych. W tym artykule przyjrzymy się temu rynkowi w Poznaniu i omówimy, dlaczego warto rozważyć zakup komputera poleasingowego w tym