Kopie zapasowe

Posiadanie kopii zapasowych danych to absolutna konieczność, a warunkiem koniecznym mówienia o ich bezpieczeństwie jest przechowywanie takich kopii poza miejscem przechowywania danych będących w użytku. W praktyce oznacza to, że wykonane kopie danych muszą być w bezpieczny sposób przenoszone do lokalizacji zewnętrznej. Jest to proces czasochłonny, który można usprawnić poprzez wykorzystywanie tak zwanych chmur danych. Wtedy za pomocą Internetu dane są przesyłane do zewnętrznego serwera i tam są przechowywane. Dostęp do nich możliwy jest taka samą drogą, dzięki czemu znacznie łatwiej można dane odzyskiwać, kiedy zajdzie taka potrzeba.  (https://www.exo5.pl/pelne-szyfrowanie-dyskow9)

Utrata danych jest problemem witalnym dla działania firmy, więc możliwość szybkiego ich odzyskiwania nie powinna być bagatelizowana. Co więcej, by przesyłanie danych mogło być realnie bezpieczne, niezbędne jest ich odpowiednie szyfrowanie i przechowywanie kluczy w lokalizacji trzeciej, z daleka od danych.

Tworzenie kopii zapasowej

Ze względu na brak natychmiastowych korzyści i czasochłonność procesu, tworzenie kopii zapasowych i odpowiednie ich zabezpieczanie wciąż nie jest czymś poważnie traktowanym w polskich firmach. Wystarczy przywołać fakt, że tylko połowa z nich szyfruje swoje dane na urządzeniach przenośnych i wykonuje z nich kopie. Takie dane są zagrożone wyciekiem i często jest to szalenie poważna sprawa, ponieważ może mieć nawet wpływ na działanie infrastruktury. Trzeba w tym miejscu podkreślać, że jeśli firma wykorzystuje w swojej pracy dane osobowe osób trzecich, na przykład klientów, ma obowiązek prawny szyfrowania swoich danych.

Wynika to bezpośrednio z zapisów ustawy, które mówią, że wszelkie przechowywanie i transport danych poza firmę wymaga stosowania odpowiednich środków kryptograficznych. Na szczęście są już też grupy osób, które skutecznie dbają o zabezpieczanie danych w swoich firmach. Najczęściej przodują tutaj lekarze, ubezpieczyciele i adwokaci. Szyfrowanie jest skutecznym drugim stopniem ochrony danych po blokowaniu dostępu do nich.