Nie tylko biznesmeni wymagają ponadprzeciętnej wydajności oraz odporności na zarysowania lub skutki intensywnego użytkowania. Czasami osoby które duża pracują, uczą się lub po prostu intensywnie korzystają ze sprzętu również wymagają od laptopa nieco więcej. Sprawdźmy więc, które propozycje są godne uwagi i sprawdzą się w każdym zastosowaniu.

Wydajny laptop biznesowy zazwyczaj kosztuje nieco więcej, niż odpowiednik o podobnych parametrach. Różnica w cenie zazwyczaj przekłada się na wyższy prestiż oraz przede wszystkim podwyższoną wytrzymałość zarówno na uderzenia, jak również intensywne użytkowanie. Podczas gdy tradycyjny laptop po około dwóch latach użytkowania wykazuje wyraźne ślady zużycia, laptop biznesowy może wyglądać praktycznie jak nowy. Taki sprzęt jest także łatwiejszy w utrzymaniu czystości, zaś wszelkie zarysowania są zazwyczaj mało widoczne.

Laptop biznesowy to także dodatkowe funkcje, głównie zabezpieczające takie jak czytnik linii papilarnych, szyfrowanie dysku itp. Tego typu rozwiązania charakteryzują się również lepiej wykonaną klawiaturą, która zapewnia wyższy komfort pracy oraz posiada dodatkowe rozwiązania np. w postaci kontrolera itp. A na które modele warto zwrócić uwagę podczas zakupu?

Jednym z nich jest Lenovo ThinkPad L560. W tym przypadku zastosowano procesor Intel Core i5 szóstej generacji (Skylake) o oznaczeniu 6200U i taktowaniu rdzeni na poziomie 2,8 GHz. Wsparciem jest pamięć operacyjna RAM DDR3 o pojemności 8 GB z możliwością rozszerzenia aż do 32 GB. Cechą godną uwagi jest z pewnością szybki i wydajny dysk SSD o pojemności 256 GB. Taka przestrzeń jest wystarczająca na wiele programów oraz skromną kolekcję multimediów, ale jeśli ktoś wymaga większej przestrzeni, może skorzystać z dysku zewnętrznego.

Za transfer będzie wtedy odpowiadać jeden z czterech portów USB 3.0. Obraz generuje zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics 520 i wyświetla go na matowej matrycy LED o przekątnej 15,6 cala oraz rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Producent zastosował wiele biznesowych rozwiązań takich jak TrackPoint, czytnik kart SmartCard, czytni linii papilarnych i wiele innych udogodnień. Całość zwieńcza wytrzymała obudowa. Wszystko w cenie około 4100 złotych.

Bardzo ciekawą alternatywą może być Dell Vostro 3558 w bogatej konfiguracji. W eleganckiej, czarnej obudowie o stonowanej stylistyce zamknięto to, co sprawdzi się w codziennych zadaniach. Sercem urządzenia jest procesor Intel Core i3 piątej generacji. Co prawda jest to starsza konstrukcja, ale mimo to zapewnia ona bardzo wysoką wydajność. Procesor wspomagany jest przez 4 GB pamięci RAM, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować nawet 16 GB dla wymagających większej wydajności w pracy z wieloma programami jednocześnie.

O ile podstawowe parametry nie imponują, tak zastosowanie aż dwóch dysków SSD jest zjawiskiem co najmniej ciekawym. Otóż do dyspozycji użytkownika oddano jeden dysk SSD o pojemności 512 GB oraz drugi – dwa razy większy. Takie rozwiązanie zapewni bardzo dużą przestrzeń na dane, które są dostępne w mgnieniu oka. Zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics 5500 wyświetla obraz na ekranie o przekątnej 15,6 cala oraz rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Ponadto mamy dostęp do trzech portów USB, w tym dwóch w standardzie 3.0.

Jak widać, dwie powyższe propozycje przedstawiają zupełnie różne podejścia do tematu. W jednym mamy o wiele wydajniejszy procesor i lepszą matrycę kosztem gorszych dodatków, w drugim jednak postawiono na bardzo wydajne i drogie dyski SSD zamiast mocnych podzespołów bazowych. Niestety wiele wskazuje na to, że pierwsza propozycja, pod względem opłacalności i rozsądku, bije na głowę drugą alternatywę.