Jakiś czas temu pisałem o tym, że zaktualizowałem oprogramowanie Samsunga Galaxy S II do wersji 4.0.3 Ice Cream Sandwich i przedstawiłem zmiany w interfejsie, które tam wprowadzono. Wspomniałem również o tym, że nakładka graficzna TouchWiz, którą dostajemy od producenta, źle się komponuje z Lodową Kanapką. Kierowany chęcią obcowania z świeżym, ciekawym i spójnym interfejsem nowego Androida, na początku tygodnia zainstalowałem Nova Launcher. Muszę przyznać, że jestem oczarowany jego wyglądem, funkcjonalnością oraz stabilnością. Zapraszam do zapoznania się z recenzją tego ciekawego launchera.

Dla kogo Nova Launcher?

Na początek trzeba zwrócić uwagę na bardzo ważny aspekt tego launchera czyli kompatybilność. Novę odpalimy tylko na urządzeniach działających na systemie Android 4.0 lub wyższej.
Osobiście launcher ten testowałem tylko na SGS2 z ROMem  I9100XXLPB  i I9100XXLPH – są to wersje beta oprogramowania od Samsunga i czasem występują problemy z ich stabilnością, dlatego ciężko było mi stwierdzić, czy sporadyczne problemy z funkcjonowaniem telefonu były spowodowane testową wersją ROMu, czy nowym Nova Launcherem.
Aplikacja jest dostępna w Markecie w dwóch wersjach. Pierwsza jest darmowa i zawiera podstawowy pakiet funkcjonalności launchera. Jeżeli będziecie zadowoleni z tego co oferuje Nova, to proponuję rozważyć zakup wersji Prime, która oferuje kilka nowych opcji i efektów wizualnych. Ale o tym opowiem w swoim czasie.

Ustawienia pulpitu

Dzięki Nova Launcher mamy wiele funkcji, które pomogą nam spersonalizować pulpit. Począwszy od ilości kolumn i wierszy w siatce aplikacji i widgetów, poprzez ustawienia marginesów ekranu a na ich ilości i stylu przełączania kończąc. W darmowej wersji aplikacji znajdziemy tylko dwa efekty przełączania ekranów, jednak po wykupieniu wersji Prime dojdzie jeszcze pięć ciekawych efektów. Mi jednak do gustu przypadł efekt zwany „kostką”, który jest dostępny w podstawowej wersji launchera. Wielu użytkowników lubi wyłączyć etykiety aplikacji i folderów. Nie mogło zabraknąć karuzeli – pozwalającej na nieskończone przewijanie ekranów.
Personalizując pultpity możemy wyłączyć również wyświetlanie etykiet aplikacji – pozostawiając same ikony. Ustawimy również wygląd folderów w których zgrupujemy wybrane gry i programy. Foldery w Nova Launcherze tworzymy bardzo prosto – wystarczy przeciągnąć wybraną aplikację na inną, a folder utworzy się automatycznie.

Lista aplikacji

Tutaj mamy niewiele funkcji w których poszalejemy, ale możemy zmienić styl przewijania tablic z aplikacjami – są to te same efekty które możemy wykorzystać przy przełączaniu pomiędzy pulpitami.
Wersja Prime aplikacji pozwala na ukrycie niepotrzebnych programów. Jest to przydatne w przypadku sporej ilości śmieci preinstalowanych przez producenta.