Telefony komórkowe dostępne na rynku można podzielić na wiele rodzajów, gdyż wyróżnia je odmienna budowa, sposób użytkowania, rodzaj oprogramowania czy forma. Zanim zdecydujemy się na zakup telefonu, warto zatem przejrzeć poszczególne typy, aby dobrać model w pełni spełniający nasze wymagania a także opowiadający naszym indywidualnym preferencjom.

Klasyczne telefony komórkowe 
Wśród szerokiej gamy telefonów, warto wymienić na wstępie telefony komórkowe tradycyjne, które stanowią modele produkowane już od dawna. Posiadają one klasyczną numeryczną klawiaturę, niewielki ekran – niedotykowy, a także stosunkowo łatwo jest je obsługiwać. Pomimo przeważającej liczby smarfonów, modele tradycyjne mają swoich fanów i nie tracą na popularności.
Wśród telefonów klasycznych, warto wymienić telefony wykonane na potrzeby osób starszych, które posiadają duże przyciski klawiatury – znacznie większe od tych dostępnych w tradycyjnych modelach, a dodatkowo mają wyrazisty ekran, który pozwala wyraźnie widzieć jego zawartość. Telefony te mają również ograniczony zasób funkcji, stąd też ich obsługa jest wyjątkowo łatwa i świetnie sprawdza się w potrzebach osób starszych, które  nie są obeznane w nowoczesnych technologiach. Zaletą tego typu telefonów jest to, że posiadają one często dodatkowe przyciski SOS, które za pomocą jednego ruchu pozwalają na połączenie z numerem alarmowym.

Telefon z klapką

Kolejnym rodzajem są telefony z klapką, które posiadają klasyczną klawiaturę, oraz można je składać na pół, dzięki czemu ekran jest chroniony przez zarysowaniem. Ten rodzaj telefonów lata świetności ma za sobą, ale kto wie co przyniesie przyszłość. Innym rodzajem telefonów są telefony z pełną klawiaturą alfabetyczną, które popularnie nazywane są qwerty. Każdy przycisk odpowiada w nich jednej literze – mają klawiaturę zbliżoną do tej komputerowej, stąd też są doskonałe dla tych, którzy preferują pisanie e maili lub SMSów. Ciekawą formą telefonów są również telefony wysuwane – najczęściej z wysuwaną klawiaturą, która chowana jest pod ekranem pozwalając zmniejszyć rozmiary telefonu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, telefony tradycyjne mogą zyskać większy ekran.
Telefony z ekranem dotykowym
Następną grupą telefonów, które obecnie dominują na rynku telefonów komórkowych są telefony z ekranem dotykowym, które wyposażono w ekran obsługiwany przy pomocy dotyku dłoni lub za pomocą rysika. W tych modelach klawiatura wyświetlana jest na ekranie, jednak istnieją również modele łączące klawiaturę klasyczną z ekranem dotykowym. Ten typ telefonów wyróżni między innymi możliwość zastosowania w nich zarówno nowoczesnych systemów operacyjnych, jak i tych klasycznych.
Smartphone, bardziej komputer niż telefon
Smatfony należą do telefonów dotykowych, które zostały wyposażone w określony system operacyjny. Są to telefony wielozadaniowe, umożliwiają bowiem nie tylko tradycyjne rozwiązania jak wykonywanie połączeń czy pisanie SMSów, ale pozwalają na dostęp do internetu, posiadają rozliczne funkcje multimedialne, GPS, a także dostęp do szeregu aplikacji, które pomagają w zasadzie w każdej dziedzinie naszego życia.
Przy pisaniu tekstu pomogła merytorycznie hurtownia GSM Comtrading. Hurtownia oferuje szeroki wybór akcesoriów do telefonów komórkowych