Na telefonach gromadzimy wiele informacji i plików. Pozostawiamy tam hasła do logowania, dokumenty z pracy czy całe prezentacje, dokumenty PDF itp. Generalnie są dwie grupy użytkowników, część która lubi co jakiś czas oczyścić telefon ze zbędnych plików i grupa, która praktycznie wcale tego nie robi. Czyszczenie telefonu co jakiś czas jest oczywiście wskazane, aby zachować więcej miejsca na dysku, a także zapewnić sprawniejsze funkcjonowanie systemu. Po pewnym czasie od zakupu telefonu możemy zauważyć że zaczyna on działać coraz wolniej, nie wszystkie aplikacje chcą się otwierać, czy coraz częściej występują błędy systemu, które utrudniają korzystanie ze smartfona. Rozwiązaniem tych bolączek może być reset telefonu i przywrócenie ustawień fabrycznych. Jak tego bezpiecznie dokonać?

Jak zresetować telefon Samsung?

Jeszcze do niedawna telefony miały wyjmowane baterie, dzięki czemu można było w ten sposób wymusić restart telefonu. Wystarczyło wyjąć baterię i ponownie ją włożyć. Obecnie reset wymaga nieco większych umiejętności, jednak każdy użytkownik powinien go wykonać bez problemu. Reset w opisany sposób sprawdzi się w większości telefonów z Androidem:

1. Należy przytrzymać razem przycisk zasilania i zwiększania głośności.

2. Trzymając przyciski trzeba poczekać poczekać kilka sekund. Na telefonie powinno wyświetlić się logo producenta. Telefon zresetuje się, może to trochę potrwać.

3. Po chwili telefon powinien ponownie się uruchomić.

Jeśli zaś chcemy wykonać bardziej zaawansowane przywrócenie ustawień fabrycznych (skasowanie plików, podręcznej pamięci, usunięcie aplikacji, przywrócenie telefonu do stanu zaraz po zakupieniu) powinniśmy znaleźć opcję „Przywróć ustawienia fabryczne” bezpośrednio w ustawieniach telefonu. Po wybraniu tej opcji należy postępować według instrukcji i dać sprzętowi czas na wykonanie całej operacji.

Jak zresetować telefon Huawei?

W przypadku restartowania telefonu Huawei działanie jest bardzo proste. Należy wybrać w telefonie opcję „Ustawienia”, następnie „Kopia zapasowa i restartowanie”, a następnie „Przywróć ustawienia fabryczne”.

Jak zresetować telefon LG?

W przypadku telefonów LG stosuje się następującą procedurę:

1. Należy uruchomić telefon poprzez dr.fone – Android Unlock w systemie.

2. Potem nacisnąć przycisk “Odblokować”, po czym podłączyć telefon do komputera

3. Dalej należy wybrać szczegóły modelu telefonu LG i uruchomić proces restartowania.

4. Operacja ta może potrwać kilka chwil.

Jak zresetować telefon Xiaomi?

Telefony Xiaomi i Redmi resetuje się w bardzo podobny sposób. Oba działają pod kontrolą MIUI (oprogramowania opartego na Androidzie jednak opracowanego przez Xiaomi). Aby zresetować telefony obu marek należy kolejno:

1. Wybrać ikonę „Ustawienia”  i „Ustawienia ogólne”.

2. Przejść do „Kopii zapasowej i resetu”.

3. Należy kliknąć w opcję „Przywróć dane fabryczne”.

4. Teraz trzeba zdecydować czy chcemy usunąć również zgromadzone pliki i dane.

5. Jeśli już podjęliśmy decyzję to należy kliknąć w ikonę „Resetuj telefon”.

6. Po zatwierdzeniu telefon wyłączy się i włączy, a po całym procesie uruchomi i wyświetli ekran startowy.

Jak zresetować telefon do ustawień fabrycznych?

Aby móc zresetować telefon należy stosować się do powyższych instrukcji. Warto także pamiętać o tym, że przywracając telefon do ustawień fabrycznych stracimy wszystkie zapisane pliki. Dlatego przed wykonaniem resetu warto zgrać wszystkie niezbędne dokumenty, zdjęcia z wakacji, czy wartościowe nagrania, ponieważ później nie będzie możliwości ich przywrócenia. Trzeba będzie od nowa zainstalować aplikacje, wprowadzić swoje osobiste ustawienia poczty i pozostałych narzędzi, jednak czasami restart jest niezbędny, aby móc dalej korzystać z telefonu.

Jak zresetować telefon przez komputer?

1. Przy restarcie telefonu przez komputer należy podłączyć go przy pomocy kabla USB.

2. Potrzebny będzie również specjalny program np. Android ADB.

3. Następnie należy wejść w ustawienia telefonu, włączyć debugowanie USB i podłączyć go kablem do sprzętu stacjonarnego.

4. Za pomocą SDK Tools dedykowanego do tego systemu operacyjnego należy wykonać komendę restartującą.

5. Program przeprowadzi użytkownika przez cały proces restartu.

Restart i ustawienia fabryczne przy pomocy komputera można wykonać również wtedy, gdy fizycznie nie mamy ze sobą telefonu, bo np. został nam skradziony. Jeśli złodziej nie zdążył wylogować się np. z naszej poczty Gmail, możliwe będzie jego namierzenie przy pomocy funkcji lokalizacji.