Chcąc zaopatrzyć się w sprawne źródło zasilania, warto rozważyć zakup agregatu prądotwórczego. Odpowiednio dobrany model może posłużyć nie tylko jako wsparcie podstawowego systemu, ale również samodzielne zasilanie. Żeby stało się to jednak możliwe, konieczna jest jego prawidłowe eksploatacja.

Jeżeli podejdziemy do tego bez zachowania wszystkich środków ostrożności, możemy doprowadzić do uszkodzenia zarówno agregatu, jak i wszystkich zasilanych urządzeń. Wszystko to sprawia, że w żadnym wypadku nie możemy bagatelizować zagrożenia.

Agregat prądotwórczy – jak z niego korzystać?

Pierwszą, a zarazem najważniejszą zasadą, jest prawidłowe podłączenie urządzenia do instalacji. Musi ono odbywać się zgodnie z dołączoną instrukcją, w przeciwnym razie możemy doprowadzić do powstania zwrotnego przepięcia z siecią, które może być dla nas bardzo niebezpieczne.

W ogóle instrukcja obsługi jest dokumentem, który powinien zostać przez nas bardzo dokładnie przeanalizowany. Znajdziemy tam bowiem wszelkie istotne zasady korzystania z agregatu, a także rozmaite przeciwwskazania i ewentualne zagrożenia, na jakie możemy się narazić. Chcąc w sposób prawidłowy wykorzystać potencjał omawianego urządzenia, musimy pamiętać również o kilku nadrzędnych zasadach.

Agregat powinien być uruchamiany tylko wtedy, gdy zostanie umieszczony na prostej i stabilnej powierzchni. Niedopuszczalne jest przechylanie urządzenia podczas pracy oraz ustawianie go na nierównym gruncie.

Konieczne jest również monitorowanie poziomu paliwa w agregacie, tak aby nie spadło ono poniże pewnego poziomu. Pamiętajmy także o tym, aby nie zostawiać napełnionego urządzenia na dłuższy czas, gdyż jakość paliwa zdecydowanie się obniży.

Nie zapominajmy o kontroli. Sprawdzeniu podlegać powinny między innymi: filtr powietrza (jeżeli jest zabrudzony i nie da się go wyczyścić, powinniśmy zakupić nowy), poziom oleju, moc urządzeń podłączanych do agregatu – otrzymana wartość musi zgadzać się z wydajnością urządzenia.

Zasada uruchamiania agregatu. Jest to bardzo ważny punkt. Pamiętać musimy przede wszystkim o tym, aby najpierw włączyć agregat, a dopiero potem podłączyć do niego wszystkie obsługiwane urządzenia. Podczas wyłączania generatora, proces ten powinien wyglądać odwrotnie – najpierw odłączamy urządzenia, a dopiero potem sam agregat.

Odpowiednie wykorzystanie gniazdek. Generatory posiadać mogą dwa rodzaje gniazdek – jednofazowe, które wykorzystywane są do zasilania standardowych urządzeń (prąd 16 A) oraz przemysłowe, przesyłające prąd do 32 A.

Przechowywanie – gdy agregat nie jest przez nas wykorzystywany, powinien zostać ułożony w pozycji płaskiej, na równej powierzchni. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie doprowadzimy do zalania filtra bądź świecy zapłonowej.

Jaki generator prądu wybrać?

Oczywiście wpływ na bezproblemowe użytkowanie ma również jakość samego urządzenia. Wszystko to sprawia, że jego wybór powinien przebiegać wraz z analizą najważniejszych parametrów. Jakich?

Napięcie. Na rynku dostępne są zarówno agregatu jednofazowe (napięcie równe 230 V) oraz trójfazowe (400 V). Pierwszy z nich okaże się odpowiedni do użytku domowego, natomiast drugi wykorzystywany jest w przemyśle.

Moc. Bardzo ważny parametr, który powinien zostać dopasowany do naszych potrzeb. Zakup urządzenia zbyt słabego spowoduje bowiem, że nie będzie ono w stanie obsłużyć wszystkich podłączonych do niego urządzeń.

Rodzaj silnika. Najczęściej na rynku znaleźć można generatory wyposażone w standardowe silniki dwusuwowe bądź nieco bardziej zaawansowane modele czterosuwowe.

Pojemność zbiornika na benzynę. Dobrej jakości agregat powinien dysponować zbiornikiem o pojemności powyżej 25 litrów. Dzięki temu będzie w stanie pracować przez dłuży czas, bez konieczności tankowania.

Waga i poziom generowanego hałasu. Są to parametry wpływające przede wszystkim na komfort wykorzystania urządzenia. W przypadku modeli bardzo ciężkich, warto rozważyć zakup specjalnego wózka, który zdecydowanie ułatwi nam jego przenoszenie. Standardowe generatory wytwarzają hałas o wartości około 90 dB.