Ostatnio dodane:
 |  | 

Biznes i Finanse

Ekonomia

Ekonomia jest nauką społeczną, której jednym z głównych celów jest analiza procesów gospodarczych. Od greckiego oikos (czyli dom) i nomos (czyli prawo) myśliciel i filozof Arystoteles zdefiniował ekonomię jako naukę o prawach gospodarstwa domowego. Ekonomia jaką znamy teraz ukształtowała się w XVIII wieku za sprawą Adama Smitha i Davida Ricarda.
Ekonomia zajmuje się badaniem gospodarczych aspektów działalności ludzkiej, analizuje je oraz poszukuje odpowiednich rozwiązań procesu gospodarowania.
Ekonomię jako naukę dzielimy na dwa działy: mikroekonomię i makroekonomię.
Mikroekonomia zajmuje się analizą działania pojedynczych konsumentów oraz przedsiębiorstw na gospodarkę kraju. Natomiast analiza makroekonomiczna to szczegółowe badanie indywidualnych decyzji, które dotyczą pojedynczych towarów.
Makroekonomia natomiast zajmuje się analizą i badaniem gospodarki jako całości. Wyjaśnia ona przebieg i drogę rozwoju gospodarki. Podstawowymi zagadnieniami makroekonomii są: produkcja dóbr i usług, bezrobocie i inflacja.

ekonomia

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Zatrudnienie cudzoziemca: Wyzwania i korzyści

    Zatrudnienie cudzoziemca: Wyzwania i korzyści

    Wprowadzenie W obecnych czasach globalizacji i rosnącej mobilności ludzi, zatrudnianie cudzoziemców staje się coraz bardziej powszechne. Cudzoziemcy mogą wnosić nowe umiejętności, doświadczenie i perspektywy, które mogą przyczynić się do wzrostu gospodarczego i różnorodności kulturowej. Jednak zatrudnienie cudzoziemców wiąże się również z pewnymi wyzwaniami i konsekwencjami, zarówno dla pracodawców, jak i dla samych cudzoziemców. W niniejszym

  • Komputery poleasingowe Poznań

    Komputery poleasingowe Poznań

    Wprowadzenie Komputery poleasingowe to coraz popularniejsza opcja dla osób i firm, które szukają ekonomicznego rozwiązania, ale nie chcą rezygnować z wysokiej jakości sprzętu. Poznań jest miastem, w którym można znaleźć wiele interesujących ofert dotyczących komputerów poleasingowych. W tym artykule przyjrzymy się temu rynkowi w Poznaniu i omówimy, dlaczego warto rozważyć zakup komputera poleasingowego w tym