Troska o właściwą kondycję fizyczną to bardzo dobre podejście do życia i własnego ciała.
Ćwiczenia dla wielu z nas to już nie przymus, a świadomy wybór. Niejednokrotnie przeradza się w pasję dając przy tym dużo więcej pożytku niż mogłoby się wydawać na początku.

Jedni traktują sport jako hobby, inni jako realizację konkretnego celu: zrzucenie zbędnych kilogramów. W obu tych przypadkach niezbędna jest odpowiednia motywacja. Można ją generować samodzielnie dzięki odpowiedniemu myśleniu lub wspomagać używając ciekawego gadżetu. Mowa o opasce fitness (tzw. smartband lub fitness tracker).

To niewielkie urządzenie nosimy na nadgarstku. Zwykle przyjmuje kształt opaski i w zależności od producenta i modelu, może posiadać większy bądź mniejszy ekran, a nawet zupełny jego brak.

Głównym zadaniem opaski smartband jest wspieranie aktywności fizycznej poprzez motywowanie do działania. Jak to się odbywa? Opaskę programujemy na wykonywanie codziennych aktywności, dzięki czemu urządzenie przez cały czas mierzy przebyte przez nas kroki czy dystans pokonany w inny sposób czy informuje o potrzebie realizacji celu na dany dzień. Jeśli wykonasz zbyt mało kroków czy za krótką odległość przemierzysz, gadżet upomni się wibracją lub stosownym komunikatem na ekranie o to, czego brakuje!

Niektóre wersje tych urządzeń potrafią mierzyć także tętno, dzięki czemu możesz prowadzić osobisty dziennik i obserwować jak zmienia się z czasem Twoja kondycja. Wybrane modele posiadają także funkcję pomiaru jakości snu, działając przez całą noc na nadgarstku, a po odpowiednio długim czasie, potrzebnym na zebranie wystarczających danych, są w stanie budzić w najbardziej optymalnym momencie poranka. Większość fitness trackerów zapewnia ochronę przed zabrudzeniami oraz zachlapaniami. Ponadto można natrafić na funkcje odbierania powiadomień z telefonu czy sterowania odtwarzaczem muzycznym w smartfonie. Urządzenie jest więc ultra nowoczesne pomimo niewielkich gabarytów!

Co ważne, wszystkie te opaski są bardzo proste w obsłudze!. W większości przypadków producenci przewidują specjalną aplikację na telefon do sterowania jej ustawieniami i parametrami. Wymiana danych pomiędzy smartfonem zwykle odbywa się za pośrednictwem bluetooth. Warto w tym miejscu także dodać, że wiele dzisiejszych smartwatchy (np. Apple Watch »)wyposażonych jest dodatkowo w funkcje fitness poza typowo produktywnościowymi opcjami.