Od mojego pierwszego artykułu na temat BlackBerry Bold 9900 minęło już sporo czasu. Czas ten nie został jednak zmarnowany, ze słuchawką BlackBerry zapoznałem się nad wyraz dobrze. Bold 9900 ciężko byłoby zakwalifikować do grupy smartfonów (przynajmniej takiej, jaka się wszystkim kojarzy) a swoich miłośników znajdzie raczej wśród tradycjonalistów lub grupy biznesowej.

O jakości wykonania pisałem już we wcześniejszym artykule, w którym znajdziecie również galerię zdjęć telefonu.

Komunikacja

BlackBerry Bold 9900 to telefon, który kładzie nacisk na komunikację, w różnej formie. Od rozmów głosowych, przez krótkie wiadomości tekstowe po wymianę wiadomości email. Podczas użytkowania 9900 spotkało mnie miłe zaskoczenie. Jako iż zawsze uważałem, że najlepszą, jakość rozmów oferują słuchawki Nokia, z niedowierzaniem prowadziłem pierwsze rozmowy na testowanym urządzeniu. BlackBerry bije konkurencję na głowę i wskakuje na pierwsze miejsce w moim rankingu.

Jak już wcześniej wspomniałem, komunikacja dominuje w Bold 9900. Dostęp do usług wiadomości tekstowych jest trudniejszy niż do poczty email. Przeciętnego użytkownika zapewne takie rozwiązanie zdziwi, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, do jakiej grupy docelowej kierowane są słuchawki firmy RIM takie rozwiązanie wydaje się być oczywiste. Dodatkowo należy pamiętać, iż używanie słuchawki BlackBerry bez wykupionej u operatora specjalnej usługi jest bardzo mocno utrudnione. Samo korzystanie z poczty email zostało dobrze rozwiązane i muszę przyznać, iż mimo małych rozmiarów wyświetlacza odczytywanie wiadomości było wygodne.

Dioda sygnalizująca nieodebrane połączenia czy też nieodczytane wiadomości sprawdzała się bardzo dobrze. Dźwięk powiadomienia o otrzymanej nowej wiadomości jest subtelny, jeśli jesteśmy blisko telefonu telefon wyraźnie poinformuje nas o tym fakcie. Jeśli natomiast zostawiliśmy telefon w innym pokoju po powrocie migająca dioda zasugeruje nam zerknięcie na telefon. Niby mało istotny drobiazg, jednakże po miesiącu spędzonym z BlackBerry w pełni doceniłem takie rozwiązanie.

Wcześniej wspomniałem o usłudze BlackBerry, którą należy wykupić u operatora. Istotną zaletą tej usługi jest przetwarzanie przez serwery zewnętrzne załączników naszej poczty. W praktyce wygląda to tak. Możemy w mailu otrzymać przykładowo dokument w formacie pdf o wadze kilkudziesięciu megabajtów. Normalne pobranie takiego załącznika za pomocą standardowego pakietu danych mocno by go uszczupliło. Dzięki wykupionej usłudze BlackBerry na nasz telefon przesyłane są tylko treści załącznika przez nas pożądane. Możemy, więc odczytać tylko kilka wybranych stron takiego dokumentu bez konieczności pobierania całego pliku. Serwery zewnętrzne otworzą taki plik, wytną żądane przez nas strony i prześlą nam tylko te wybrane. Rozwiązanie dla biznesu idealne.

Multimedia

W BlackBerry Bold 9900 rozwiązania multimedialne ewidentnie stanowią dodatek. Położenie głównego nacisku na rozwiązania komunikacyjne odbiło się na funkcjach multimedialnych. Na początek muzyka. Jakość dźwięku jest bardzo dobra. Zarówno wysokie jak i niskie tony odtwarzane są czysto i z odpowiednią dynamiką. Głośność odtwarzania spokojnie pozwalała mi na wygłuszenie otoczenia podczas jazdy autobusem. Sam odtwarzacz muzyczny przyzwoity, brak jednak mini odtwarzacza w belce systemowej. Tego mi najbardziej brakowało. Za każdym razem, aby powrócić do zarządzania odtwarzanym utworem musiałem korzystać z mozolnego otwierania odtwarzacza poprzez listę uruchomionych aplikacji.

Z odtwarzaniem większości filmów nie miałem problemów, przynajmniej tymi w standardowej, jakości. Z filmem zapisanym w formacie BlueRay Rip niestety sobie nie poradził. Obraz odtwarzał się płynnie, brak jednak było dźwięku oraz możliwości przewijania filmu.

Kamera zastosowana w urządzeniu należy do przyzwoitego, lecz średniego przedziału. 5 Megapikseli i pojedyncza dioda led pozwolą nam upamiętnienie chwili, ale do fotografowania urodzin dziecka polecałbym użycie cyfrówki. Zresztą oceńcie sami:

Podsumowanie

Tutaj chciałbym zwrócić uwagę jeszcze na dwie istotne rzeczy odnośnie BlackBerry Bold 9900, mianowicie technologia wygładzania czcionki oraz touchpad. Pierwsza powoduje, iż czytelność tekstu na wyświetlaczu najwyżej, jakości. Litery są gładkie i ostre. Różnica między zwykłym tekstem a tym po włączeniu opcji wygładzania czcionki jest mniej więcej taka jak między obrazem SD a HD.

Zastosowany w telefonie touchpad to chyba pierwszy, z jakim się spotkałem, którego jakość działania spowodowała, że prawie w ogóle nie używałem ekranu dotykowego. Poruszanie się po menu za jego pomocą było czystą przyjemnością. Nie przeskakiwałem o jedną ikonę za daleko. Kursor kierował się dokładnie tam gdzie chciałem.

Podsumowując, BlackBerry Bold 9900 bez wątpienia sprawdzi się, jako narzędzie biznesowe. Ma on również swój urok, niczym Iphone.