Ostatnio dodane:
 |  | 

Biznes i Finanse

Analiza finansowa

Przy dokonywaniu analizy finansowej szczególną uwagę zwraca się na badanie bezwzględnych oraz względnych wskaźników oceny sytuacji przedsiębiorstwa. Pomagają one ocenić organizację zarówno w ujęciu statycznym (poprzez porównanie z innymi przedsiębiorstwami) a także dynamicznym (w ujęciu czasowym).
Analiza finansowa to np. ocena wskaźnika aktywów stałych i obrotowych w ujęciu nominalnym i realnym. Co do zasady im więcej aktywów jest zasobem organizacji tym lepiej. W końcu ogromne przedsiębiorstwa upadają znacznie rzadziej, niż te mniejsze.
Istotne znaczenie ma także udział zobowiązań krótko- oraz długo- terminowych. Na ogół przyjmuje się, że lepiej aby zobowiązania były raczej długoterminowe ? sprzyja to kredytowaniu bieżącej działalności przedsiębiorstwa.
Z goła odmiennie ma się sytuacja z analizą należności. Lepiej mieć większy udział należności krótkoterminowych, gdyż w przeciwieństwie do tych długoterminowych, są one szybko ściągalne, a to z kolei zwiększa płynność przedsiębiorstwa.
W analizie stosuje się dziesiątki podobnych wskaźników.

analiza-finansowa

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpisy:

  • Zatrudnienie cudzoziemca: Wyzwania i korzyści

    Zatrudnienie cudzoziemca: Wyzwania i korzyści

    Wprowadzenie W obecnych czasach globalizacji i rosnącej mobilności ludzi, zatrudnianie cudzoziemców staje się coraz bardziej powszechne. Cudzoziemcy mogą wnosić nowe umiejętności, doświadczenie i perspektywy, które mogą przyczynić się do wzrostu gospodarczego i różnorodności kulturowej. Jednak zatrudnienie cudzoziemców wiąże się również z pewnymi wyzwaniami i konsekwencjami, zarówno dla pracodawców, jak i dla samych cudzoziemców. W niniejszym

  • Komputery poleasingowe Poznań

    Komputery poleasingowe Poznań

    Wprowadzenie Komputery poleasingowe to coraz popularniejsza opcja dla osób i firm, które szukają ekonomicznego rozwiązania, ale nie chcą rezygnować z wysokiej jakości sprzętu. Poznań jest miastem, w którym można znaleźć wiele interesujących ofert dotyczących komputerów poleasingowych. W tym artykule przyjrzymy się temu rynkowi w Poznaniu i omówimy, dlaczego warto rozważyć zakup komputera poleasingowego w tym